Któż z nas nie lubi serów, tych naturalnych, niezwykle delikatnych w swoim smaku, jakże aromatycznych? Kosztowanie ich, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Często jednak słyszymy, iż sery wpływają negatywnie na zły cholesterol, są tłuste i bardzo kaloryczne. Czy jest to prawda? A może wręcz przeciwnie, sery domowe są pełnowartościowe i jak najbardziej warto je do swojej diety wprowadzać?
Wartości odżywcze serów naturalnych
Choć mogłoby się wydawać, iż to jedynie sam tłuszcz i bomba kaloryczna, w gruncie rzeczy mają one cenne wartości odżywcze i jak najbardziej warto je w swojej diecie uwzględniać. W ich składzie znajdziemy między innymi białko, tłuszcz, sole mineralne, w tym przede wszystkim wapń, a także witaminy A i B. Zawarte jest w nich blisko 20% białka, stąd też mogą one być idealną alternatywą dla mięsa. Jeśli zaś chodzi o wapń, jest to blisko dwanaście razy więcej, niż w innych produktach, stąd też wpływa znacząco na utrzymanie prawidłowego stanu kośćca i zębów, jak również i odpowiedniej pracy serca. Sery naturalne to doskonały wybór, jaki warto wkomponować w swoje codzienne menu.
W jaki sposób powstają sery domowej roboty?
Aby można było wyprodukować ser, niezbędne jest mleko typu kazeinowego, bowiem takie pozwala uzyskać skrzep kazeinowy, będący podstawowym elementem wszystkich produkowanych serów. Skrzep taki tworzy się na drodze kwasowej, dzięki działaniu bakterii kwasu mlekowego. W trakcie tego procesu tworzy się mleczan wapnia rozpuszczalny w wodzie, przechodząc dalej do serwatki. W ten sposób odsączając całość, uzyskuje się twarożek, a następnie ser twarogowy.
Oczywiście sery mogą mieć różną konsystencję, smak i wartości. Są sery chude i pełnotłuste, sery niedojrzewające, wędzone, na grilla, serwatkowe i twarde dojrzewające. Sery wiejskie to najlepszy wybór absolutnie dla wszystkich smakoszy tych mlecznych produktów.